Kielce v.0.8

Wici
Najnowsze wydanie Wici.Info nr 41

 drukuj stron�
Wici Papier
Wys�ano dnia 13-05-2011 o godz. 11:25:45 przez rafa 7360

Z przyjemnością informujemy, że na wieszakach  w kieleckich kawiarniach, klubach i instytucjach kultury i sztuki  pojawiło się 41. wydanie papierowe naszego dwumiesięcznika Wici.Info. Na jego łamach nie zabraknie: znakomitych fotografii, informacji na temat, naszym zdaniem najważniejszych wydarzeń w Kielcach i regionie świętokrzyskim, recenzji  interesujących książek, płyt i filmów, zapowiedzi, wywiadów, reportaży i tekstów  publicystycznych.Na temat wystawy grafiki Remix, która odbędzie się 12 maja  w Galerii Lakiernia w Bazie Zbożowej rozmawia red. Rafał Nowak z jej autorem - Marcinem Białkiem - absolwentem kierunku grafika użytkowa Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Marcin Białek jest  także dziennikarzem i fotoreporterem naszej redakcji.  - Zgodnie z tytułem, jest to miks obrazów, przeżyć, doświadczeń, które w mojej drodze studenckiej i artystycznej zebrałem. Odkładałem te rzeczy w postaci wydruków na foliach. Były mi one potrzebne do stworzenia kolaży graficznych. Kombinację wykorzystywanych przeze mnie technik wymyśliłem po części sam – powiedział Marcin Bialek.

O współczesnym pojęciu piękna, łączeniu historii i nowoczesności oraz sensie tworzenie muzyki abstrakcyjnej opowiadali red. Magdzie Kolodziej artyści  z nowatorskiego duetu muzycznego Rec+Abstrakt.  Duet tworzą  Rafał Dętkoś i Karolina Rec. Okazją do rozmowy z nimi był ich udział na ostatim Festiwalu Firmament. 

Ta sama dziennikarska rozmawiała z Wandą Chotomską  o kilku mężczyznach, kilku wierszach i o tym, co można mówić dzieciom. 

Na temat tego, że Mafia otwiera kolejny rozdział w swojej działalności specjalnie dla Wici.Info  opowiada Tomasz Bracichowicz założyciel zespołu  w wywiadzie z Jakubem Wątorem.

- Ostatnia płyta ukazała się po kilku latach nieobecności. Przede wszystkim nasze spojrzenie uległo dużej konwersji związanej z pewnymi sytuacjami, jesteśmy bardziej dojrzali niż 20 lat temu. Przez to nasze wytwory maja bardo specyficzny charakter. Dotyczą pewnej przestrzeni życiowej, myślowej, ideologicznej – powiedział red. Agacie Majcher Tomasz „Oley” Olejnik, wokalista zespołu Proletaryat.

Historii kieleckiego sportu kolejny odcinek pt. „Nokaut dyszlem”  przygotowała red. Weronika Mojecka. „Pierwsze zawody bokserskie na szeroką skalę miały miejsce w Kielcach w grudniu 1934 r. Walki odbyły się w Teatrze Polskim (obecny teatr im. Stefana Żeromskiego), na ringu, wykonanym przez Hutę „Ludwików” – pisze red. Mojecka.

Województwo Świętokrzyskie jest jednym z najrzadziej wybieranych przez obcokrajowców, zdecydowanie popularniejsze są większe miasta – pierwsza trójka to Warszawa, Kraków i Wrocław. Tam brzmienie obcego języka czy widok człowieka innej rasy nie jest niczym nadzwyczajnym. A Kielce? Niewielkie miasto wojewódzkie, wydaje się, że nie ma nic specjalnego do zaoferowania cudzoziemcowi. O tym jak Kielce postrzegane są przez obcokrajowca pisze red. Aneta Pawłowska w artykule pt. „Kielce dla obcokrajowca

Redakcja zapowiada obszernie o tym, że  Stowarzyszenie „Ziemia Świętokrzyska”, skupiające regionalistów i przewodników turystycznych, postanowiło uczcić Marię Skłodowską-Curie w Roku Jej poświęconym, opracowaniem i wydaniem przewodnika turystycznego pt. „Śladami rodziny Marii Skłodowskiej-Curie po Ziemi Świętokrzyskiej”.

O domu rodziny Wolskich pełnym artystów, dzieł sztuki i związanych z tym zjawisk, budujących i wielce fascynujących, który za swego życia Adam Wolski pragnął przekształcić w Dom Sztuki, piszemy w artykule pt. „Rodzinny dom Wolskich – Domem Sztuki”. 

Maciej Andrzej Zarębski - lekarz, pisarz, regionalista, wydawca, podróżnik, animator kultury – mieszkaniec Zagnańska, gdy znalazł się w Dawson City w północno – zachodniej Kanadzie postanowił udać się śladami Jacka Londona. Swoje wspomnienia przekazał specjalnie dla naszej gazety.

Polecamy uwadze Czytelników stale nasze rubryki: felieton Radosława Nowakowskiego i  „Kielce dawniej i dziś” – Weroniki Mojeckiej.

Własne przepisy naszej redakcyjnej tajemniczej  Frog wzbudzają coraz większe zainteresowanie Czytelników, którym Redakcja życzy: smacznego! Tym razem opisane zostały paszteciki i chleb z ciasta drożdżowego na słono. Czytelnik znajdzie niespotykane gdzie indziej przepisy na bułeczki z owocami i kruszonką.

Czytaj Wici.Info nr 41 w wersji elektronicznej


Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy dobrej lektury! Redakcja Wici.Info.


Komentarze

Error connecting to mysql